شناسه پست: 1995
بازدید: 3919

تفاوت VST2 و VST3

تفاوت vst2 و vst3 در چیست؟

حتما برای شما پیش اومده موقع نصب یک Vst با گزینه های زیادی روبرو بشید ، گیج بشید که اینا چی هستن و چه فرقی با هم دارن.

خب بریم سراغ تقاوت هاشون و اصلا اینکه کدوم یکی به درد ما میخوره

کدام را نصب کنم بهتر است؟

قطعا جواب گزینه vst3 هست اما باید بدونید که یکسری محدودیت هم برای این نسخه وجود داره ، قبل از نصب مطمئن بشید که نرم افزارتون قابلیت اجرای vst3 رو داره . در حال حاصر اکثر نرم افزارهای مطرح آهنگسازی از این نسل پشتیبانی میکنن ، مثل استودیو وان ، کیوبیس ، اف ال استودیو ، نوئندو و …

اگر از نسخه ۶۴ بیتی نرم افزارتون(Daw) استفاده میکنید ، پیشنهاد ما به شما انتخاب vst3 پلاگین ها و vst اینسترومنت هاتون هست ، چرا که سرعت سیستم و کارایی پلاگین ها به شدت افزایش پیدا میکنن.

در ادامه میپردازیم به تفاوت VST2 و VST3

حجم مصرف CPU

در  vst3 که طبیعتا بعد از vst2 ارائه شد حجم مصرفی cpu به شدت کم شده ، یعنی وقتی شما یه پلاگین vst3 نصب میکنید نسبت به نسخه vst2  از همون پلاگین ،  حجمی که از cpu استفاده میشه خیلی کمتر و بهینه تر هست.

تفاوت vst 2 و vst 3

روش مصرف cpu در vst3 به این شکل هست که هر وقت یک سیگنال وارد ، این پلاگین ها بشن فعالیت خودشونو شروع میکنن.اگر  چند پلاگین vst3 در پروژتون لود کرده باشید و ازشون استفاده نکنید ، هیچ تاثیری توی سنگینی پروژتون نخواهد داشت اما این مورد در رابطه با vst صدق نمیکنه.

تفاوت VST2 و VST3

دسته بندی خودکار

یکی از مواردی که در vst3 هم خوبه و هم بد این مورد هست.

بعد از اینکه نسخه vst3 یک پلاگین رو نصب کردید خودش به طور اتوماتیک وارد دسته بندی مربوط به خودش میشه ، مثلا شما یک افکت ریورب vst3 نصب میکنید . در vst به این شکل هست که به نام خود اون پلاگین و یا شرکت سازندش یک فولدر ، در بخش پلاگین های نرم افزارمون اضافه میکنه ، اما در vst3 اینجوری نیست ، بلکه خودش تشخیص میده که بره توی دسته بندی ریورب ها در نرم افزارمون. سیستم کد نویسی یکپارچه در نسل سوم vst ها کاملا رعایت شده و قابل اجراست.

این آپشن در بعضی موارد یکم گیج کنندس چرا که وقتی تعداد افکت هاتون زیاد بشه پیدا کردنش یکم سخت میشه مخصوصا برای کسایی که تازه شروع به کار تنظیم کنندگی کردن. البته به لطف سیستم سرچ که اخیرا تمام نرم افزار ها به بخش انتخاب پلاگین هاشون اضافه کردن ، این مورد هم به نوعی حل شده.

تفاوت VST2 و VST3

تغییر سایز پنجره کاربری

یکی دیگه از قابلیت های جذاب vst3 اینه که شما میتونید سایز پنل پلاگین هاتونو تغییر بدین ، این مورد عملا در vst2 غیر ممکن بود ، گر چه هنوز هم این مورد در بعضی از نرم افزار های ۳۲ بیتی امکان پذیر نیست.

تفاوت VST2 و VST3

استفاده چند گانه

این قابلیت در صورتی که بتونید ازش به خوبی استفاده کنید یک نقطه ی عطف بزرگ در این نسل از vst هاست.

با اجرا کردن یک وی اس تی اینسترومت میتونید از۱ تا ۱۶ صدا ازش بگیرید ، سابقا این قابلیت در kontakt و یک سری vst های دیگه مثل hypersonic وجود داشت و بقیه vst ها در این حالت محدودیت های زیادی داشتن که به لطف vst3 این ضعف برطرف شد

توسعه دهنده vst3

شاید واستون جالب باشه که بدونید شرکت steinberg  خالق vst یا همون تکنولوژی استودیوی مجازی بود یا حداقل بشه گفت اولین شرکتی بود که به صورت جدی در سال ۱۹۹۶ به این موضوع پرداخت. همینطور نسل سوم vst ها هم توسط این شرکت آلمانی ارائه شد.امیدوارم مقاله آموزشی تفاوت vst2 و vst3 برای شما مفید بوده باشه

نسل بعدی vst3

روند کیفیتی vst ها در چند سال اخیر به میزان قابل توجهی رشد داشته ، به طوری که نقش نوازنده ها در موسیقی های الکترونیک به شدت کم شده. در مورد نسل بعدی vst ها شرکت اشتنبرگ هنوز حرفی نزده اما قطعا برای این موضوع در حال برنامه ریزی هست.

پایان مقاله تفاوت VST2 و VST3

شما نظرتون در مورد نسل بعدی وی اس تی ها چیه؟